Dołącz do naszej społeczności - Życie bez WIBOR-u
Pomagamy klientom w sporach z bankami.
Prześlij nam swoją umowę kredytu złotówkowego z oprocentowaniem opartym o WIBOR do bezpłatnej analizy. Możesz obniżyć ratę swojego kredytu o WIBOR, co w perspektywie lat przełoży się na dziesiątki tysięcy oszczędności. Chcesz unieważnić umowę z bankiem? Potrzebujesz wsparcia? Zostaw do siebie kontakt lub dołącz do grupy na Facebooku – Życie bez WIBOR-u, która tworzy społeczność osób posiadających kredyty złotówkowe.
Chcesz porozmawiać? Zadzwoń do nas +48 692 479 841
Jak działamy
Prowadziliśmy wiele precedensowych spraw, a nasze sukcesy były opisywane m.in. przez:
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest WIBOR?
WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate to wskaźnik wysokości oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym. Mówiąc prościej, jest to stopa oprocentowania, po której polskie banki nawzajem pożyczają sobie pieniądze – przynajmniej w teorii. WIBOR ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00.
Czym różni się kredyt o zmiennej stopie procentowej od kredytu o stałej stopie procentowej?
Zarówno w kredytach ze zmienną stopą procentową jak i stałą stopą procentową banki pobierają odsetki od wypłaconego kredytobiorcy kapitału. Jednak w przypadku kredytów ze zmienną stopą procentową w przeciwieństwie od kredytów ze stałą stopą procentową nie wiemy ile finalnie wyniesie oprocentowanie, ponieważ jego wysokość zmienia się w czasie. W kredytach ze zmienną stopą procentową oprocentowanie składa się z stałej marży banku i zmiennej stopy procentowej WIBOR, której wysokość jest ustalana wspólnie przez największe banki.
Dlaczego WIBOR jest nieuczciwy?
Stosowanie stawki WIBOR w umowach kredytowych jest nieuczciwe z tego powodu, że banki, które są jednocześnie zainteresowane tym, aby WIBOR był jak najwyższy mają realny wpływ na jego wysokość, ponieważ WIBOR ustala się w oparciu o wysokość oprocentowania stosowanego w pożyczkach międzybankowych.
Jakie dokumenty są potrzebne do analizy?
Złotówkowiczu, do analizy potrzebujemy kopii umowy kredytu, regulaminu kredytowania i wszystkich aneksów. Niezbędne jest również dostarczenie historii spłat rat, historii oprocentowania oraz informacji o terminach i wysokościach uruchomionych transz kredytu – w celu uzyskania tych dokumentów należy wystąpić z wnioskiem do banku. Wniosek można złożyć już po analizie przesłanej do nas umowy. Nasza kancelaria pomaga sporządzać wnioski o wydanie dokumentów, a już dziesiątki kredytobiorców przesłało nam swoje umowy do analizy.
Co mogę zyskać?
Kwestionując umowę kredytu opartą o zmienną stopę procentową WIBOR kredytobiorca może odzyskać cały zapłacony WIBOR lub unieważnić umowę kredytu w całości, wtedy do odzyskania są wszystkie zapłacone od początku trwania kredytu odsetki. Pierwsze pozwy w sprawach tzw. Złotówkowiczów już są w sądach!
Jakie są szanse powodzenia?
Nasza kancelaria ma 100% skuteczności w sprawach frankowych. Z uwagi na podobieństwo problemu Złotówkowiczów możliwe jest zastosowanie tej samej argumentacji w sprawach kredytów złotówkowych opartych o zmienną stopę procentową WIBOR. Statystki sądowe mówią o tym, że Frankowicze wygrywają 98% spraw, dlaczego inaczej miałoby być w przypadku kredytów złotówkowych opartych o WIBOR?
Sprawy jakich banków prowadzimy?
Prowadzimy sprawy kredytów złotówkowych opartych o zmienną stopę procentową WIBOR wszystkich banków, które oferowały tego typu kredyty. Pomagamy Złotówkowiczom, którzy zaciągnęli kredyt ze zmienną stopą procentową opartą o WIBOR w takich bankach jak: Bank Millennium, mBank, Santander Bank, Getin Noble Bank, Pekao, PKO BP, Nordea Bank, Bank BPH, Raiffeisen Bank (dawniej Polbank) i inne.
Jaki jest okres przedawnienia kredytu złotówkowego opartego o zmienną stopę procentową WIBOR?
Okres przedawnienia liczymy od momentu, gdy Złotówkowicz dowiedział się o klauzulach abuzywnych w umowie, czyli postanowieniach o niedozwolonym charakterze. Jeśli kredytobiorca dowiedział się przed 9 lipca 2018 r., termin przedawnienia wynosi 10 lat, natomiast w przypadku zdobycia tej informacji w późniejszym czasie okres przedawnienia to 6 lat.
Spłacam kredyt złotówkowy oparty o WIBOR – czy mogę wytoczyć proces przeciwko bankowi o zwrot WIBOR-u?
Tak. Spłacany kredyt złotówkowy nie jest przeszkodą do wytoczenia procesu przeciwko bankowi. Dotyczy to zarówno spraw o „usunięcie WIBOR-u”, jak i unieważnienie umowy. W celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się z naszą kancelarią.
Oszustwo na WIBOR – o czym mowa?
WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych bankom przez inne banki w Polsce. Oprocentowanie kredytów i pożyczek bankowych składa się z WIBOR oraz marży banku. Marża jest kwotą stałą, dlatego nie ulega zmianie, natomiast WIBOR jest zmienną stawką referencyjną, co oznacza, że ma wpływ na zmianę wysokości raty kredytu – dotyczy to oczywiście kredytów z oprocentowaniem zmiennym.
Wzrost inflacji oddziałuje na oprocentowanie kredytu, gdyż wskutek podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny rośnie również stawka WIBOR. Osoby, które nie zdecydowały się na kredyty złotowe z oprocentowaniem stałym zmagają się więc z problemami, które wcześniej dotknęły Frankowiczów biorących kredyt indeksowany. Idąc w ich ślady, Złotówkowicze mają prawo złożyć pozew w sądzie przeciwko bankom – jego konsekwencją może być unieważnienie umowy lub pójście na ugodę.
WIBOR w umowach kredytowych nie ma uzasadnienia, gdyż wskaźnik ten oblicza się na podstawie transakcji zawieranych między bankami, a danymi wyjściowymi powinny być informacje dotyczące rzeczywiście zawieranych transakcji na rynku. Jeśli takich danych nie da się pozyskać, można ostatecznie opierać się na szacunkach, dlatego też dane wykorzystywane do wyznaczania stawki WIBOR bazują w dużej mierze na ofertach banków, a nie na realnie przeprowadzonych transakcjach. Stwarza to możliwość sztucznego kreowania wartości stawki WIBOR w sposób, którego nie da się zweryfikować.
Kiedy można unieważnić umowę kredytu złotówkowego?
Unieważnienie umowy kredytu złotówkowego jest jedną z możliwości, jaką prawnicy przedstawiają Złotówkowiczom. W takim przypadku umowę traktuje się tak, jakby nigdy nie została zawarta, a obie strony muszą się wzajemnie rozliczyć: bank oddaje wszystkie wpłacone środki, a kredytobiorca zwraca kwotę otrzymanego kredytu (bez odsetek, prowizji i opłat).
Podstawą do unieważnienia umowy przez sądy są klauzule niedozwolone (abuzywne), które mają wpływ na wysokość kwoty kredytu. Podobnie było w umowach kredytów frankowych, kiedy to banki umieszczały klauzulę związaną z dowolnością w kształtowaniu się kursu franka szwajcarskiego. Przy kredytach złotówkowych często mamy do czynienia z klauzulą zmiennego oprocentowania, która umożliwia bankowi dokonywanie subiektywnych i niekontrolowanych decyzji w sprawie wysokości oprocentowania.
Dla oceny abuzywności klauzul zmiennego oprocentowania obecna wysokość stóp procentowych NBP nie ma znaczenia. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej banki oferujące kredyty ze zmiennym oprocentowaniem opartym na stawce WIBOR lub LIBOR miały bowiem obowiązek uprzedzić kredytobiorców o tym, jakiego rodzaju ryzyka się podejmują. Jeśli nie dopełniły tego obowiązku, klauzule zmiennego oprocentowania mogą zostać uznane za abuzywne, a umowa unieważniona.
Inną możliwością dla osób z kredytem złotówkowym jest pójście na ugodę z bankiem, co może oznaczać wykreślenie klauzul niedozwolonych przy zachowaniu pozostałych zapisów umowy. W takiej sytuacji oprocentowanie będzie opierało się na stałej marży banku z dnia zawarcia umowy kredytu złotowego.
10 lat
Jesteśmy adwokatami
z ponad 10 letnim doświadczeniem.
1000 klientów
Pracowaliśmy z ponad 1 000
zadowolonych klientów.
100 mln
Wartość prowadzonych spraw to
ponad 100 mln złotych.