Kredyty frankowe są niezgodne z prawem

Pomagamy Frankowiczom

Pomagamy Frankowiczom w unieważnieniu kredytu i odzyskaniu nadpłaconych rat. Już w ciągu kilku tygodni od zlecenia nam sprawy możesz przestać spłacać kredyt.

Prześlij nam swoją umowę kredytu do bezpłatnej analizy. Jeżeli Twoja umowa kwalifikuje się do unieważnienia wskażemy jakie masz możliwości działania i odpowiemy na Twoje pytania!

E-mail: kancelaria@madwokaci.pl

Adwokaci ds. kredytów frankowych
Tomasz Majkowycz
Adwokat/wspólnik zarządzający
Tel.: + 48 692 479 841
E-mail: t.majkowycz@madwokaci.pl
Aneta Majkowycz
Adwokat/wspólnik zarządzający
Tel.: + 48 600 425 205
E-mail: a.majkowycz@madwokaci.pl

Jak działamy

01
Bezpłatna analiza
W pierwszym kroku analizujemy umowę kredytu frankowego pod kątem czy nadaje się do unieważnienia lub skierowania przeciwko bankowi sprawy do sądu.
02
Konsultacja
Po otrzymaniu od nas analizy możesz bezpłatnie skonsultować swoją sprawę frankową z naszymi specjalistami. Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.
03
Pozew i zawieszenie rat
Jeżeli bank dobrowolnie nie zwróci niesłusznie pobranych rat lub nie dojdzie do zawarcia ugody sprawę kierujemy do sądu. Reprezentujemy przed sądem setki Frankowiczów.
04
Wykreślenie hipoteki
Po prawomocnym zakończeniu sprawy frankowej nie musisz już dalej spłacać kredytu, a my pomożemy Ci wykreślić kredyt frankowy z księgi wieczystej Twojej nieruchomości. Pomogliśmy już dziesiątkom Frankowiczów.

Zadzwoń po poradę prawną

+48 692 479 841

Bezpłatne skonsultuj swoją sprawę – odpowiemy na wszelkie Twoje pytania!

Możesz do nas napisać

kancelaria@madwokaci.pl

Blog
Aktualności

Najczęściej zadawane pytania

Sprawy jakich banków prowadzimy?

Prowadzimy sprawy frankowe wszystkich banków, które oferowały tego typu kredyty. Pomagamy Frankowiczom, którzy zaciągnęli kredyt CHF w jednym z następujących banków: Bank Millennium, mBank, Santander Bank, Getin Noble Bank, Pekao, PKO BP, Nordea Bank, Bank BPH, Raiffeisen Bank (dawniej Polbank).

Jakie dokumenty są potrzebne do analizy?

Frankowiczu, do analizy potrzebujemy kopie umowy kredytu, regulaminu kredytowania i wszystkich aneksów. Niezbędne jest również dostarczenie historii spłat rat, historii oprocentowania oraz informacji o terminach i wysokościach uruchomionych transz kredytu – w celu uzyskania tych dokumentów należy wystąpić z wnioskiem do banku. Wniosek można złożyć już po analizie przesłanej do nas umowy. Nasza kancelaria pomaga sporządzać wnioski o wydanie dokumentów, a już setki Frankowiczów przesłało nam swoje umowy do analizy.

Jakie są szanse powodzenia?

Nasza kancelaria ma 100% skuteczności w sprawach frankowych. Natomiast zgodnie z ogólnodostępnymi informacjami Frankowicze wygrywają 98% spraw. Masz więc naprawdę dużą szansę na wygranie sprawy, dlatego nie czekaj i wyślij nam swoją umowę do analizy.

Czy prowadzimy sprawy pozwanych Frankowiczów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału?

Tak, prowadzimy już sprawy pozwanych Frankowiczów o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, dlatego Frankowicz może bronić się przed takimi roszczeniami.

Co dla mnie oznacza unieważnienie kredytu we frankach?

Wyrok unieważniający umowę kredytową może być wydany w oparciu o teorię salda lub teorię dwóch kondykcji. W przypadku teorii salda roszczenie o zwrot przysługuje stronie, która zyskała większą korzyść majątkową. Oznacza to, że poczynione przez Frankowicza wpłaty zostaną zasądzone na poczet spłaty rat kredytu CHF w wysokości pomniejszonej o wysokość wypłaconego kapitału. Jeśli natomiast Sąd zdecyduje się na teorię dwóch kondykcji, zasądzi wszystkie dokonane przez kredytobiorcę wpłaty na poczet spłaty kredytu.

Jaki jest okres przedawnienia kredytu we frankach?

Okres przedawnienia liczymy od momentu, gdy Frankowicz dowiedział się o klauzulach abuzywnych w umowie, czyli postanowieniach o niedozwolonym charakterze. Jeśli kredytobiorca dowiedział się przed 9 lipca 2018 r., termin przedawnienia wynosi 10 lat, natomiast w przypadku zdobycia tej informacji w późniejszym czasie okres przedawnienia to 6 lat.

Spłacam kredyt w CHF – czy mogę wytoczyć proces przeciwko bankowi z kredytu frankowego?

Tak. Spłacany kredyt we frankach nie jest przeszkodą do wytoczenia procesu przeciwko bankowi. Dotyczy to zarówno spraw o „odfrankowienie”, jak i unieważnienie umowy. W celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się z naszą kancelarią.

Czym różni się kredyt denominowany od kredytu indeksowanego we frankach?

Denominowany i indeksowany kredyt we frankach różni sposób określenia kwoty kredytu w umowie. W przypadku kredytu denominowanego kwotę określa się w szwajcarskiej walucie (CHF), natomiast przy kredycie indeksowanym mamy do czynienia z walutą polską (PLN). Zarówno kredyt denominowany, jak i indeksowany wypłaca się w walucie PLN. Istnieje możliwość przewalutowania kredytu we frankach na kredyt złotówkowy. W takiej sytuacji bank przelicza saldo kredytu CHF na PLN. Warto jednak pamiętać, że przewalutowanie nie zawsze jest opłacalne dla Frankowicza, dlatego zachęcamy do kontaktu z kancelarią przed podjęciem takiej decyzji.

Kancelaria w mediach

Prowadziliśmy wiele precedensowych spraw, a nasze sukcesy były opisywane m.in. przez:

Frankowicze wygrywają w sądach!

Rozmowa z mec. Majkowyczem na kanale Nam Zależy o sytuacji Getin Banku i Frankowiczach.

Jak anulować kredyt hipoteczny?

Dowiedź się jak anulować kredyt i czy wakacje kredytowe to dobre rozwiązanie.

Jak banki sprzedawały toksyczne produkty?

Wywiad z mec. Majkowyczem o tym jak banki i inne instytucje finansowe oferują klientom toksyczne produkty finansowe.

Kancelaria frankowa – prowadzenie spraw przeciw bankom

Kredyty frankowe, czyli kredyty złotówkowe indeksowane kursem franka szwajcarskiego, były oferowane przez banki głównie w latach 2004-2012. Kredytem frankowym zainteresowane były przede wszystkim osoby, które nie miały odpowiedniej zdolności do otrzymania kredytu złotówkowego, a wiele banków faworyzowało kredyty we frankach, gdyż mogło zarobić na nich więcej niż na kredytach złotówkowych. Umowy frankowe były bowiem konstruowane w taki sposób, że bank nie mógł na nich stracić, natomiast ryzyko klienta było niemal nieograniczone i zależne od kursu CHF. Banki postrzegano wówczas jako instytucje zaufania publicznego, dlatego nikt się nie spodziewał, że może zostać oszukany. Wśród Frankowiczów znajdują się przedstawiciele wielu zawodów, w tym również lekarze, nauczyciele czy radcy prawni.

Nasza kancelaria adwokacka pomaga Frankowiczom unieważnić umowę kredytową. Jest to możliwe po udowodnieniu obecności klauzul niedozwolonych i uzyskaniu decyzji sądowej o anulowaniu umowy. Postępowanie sądowe jest niezbędne do unieważnienia umowy kredytowej, jednak sprawy Frankowiczów kończą się sukcesem w niemal 100% przypadków. Z naszego doświadczenia wynika, że nawet jeśli w I instancji zdarzały się wyroki niekorzystne dla klienta, były one zmieniane lub uchylane przez sąd II instancji, a następnie przekazywane do ponownego rozpatrzenia.

Inną opcją dostępną dla Frankowiczów jest pójście na ugodę z bankiem. Warto jednak zauważyć, że w większości przypadków propozycje banków są niezbyt atrakcyjne, dlatego znacznie korzystniejsze jest zainicjowanie procesu sądowego. Koszt procesu nie jest wysoki jeżeli jednak obawiasz się kosztów możemy sfinansować proces za Ciebie. Nasza kancelaria to miejsce, w którym znajdziesz fachową pomoc i uzyskasz informacje niezbędne do unieważnienia umowy.

Klauzule niedozwolone kredytów frankowych

Klauzule niedozwolone (abuzywne) odgrywają główną rolę w kwestii spraw frankowych. To właśnie one przyczyniły się do drastycznych wzrostów kwot kredytów indeksowanych, jednak równocześnie dzięki nim Frankowicze mogą domagać się unieważnienia kredytu.

Klauzule abuzywne to zapisy, które:

  • nie zostały uzgodnione indywidualnie z kredytobiorcą,
  • naruszają interesy konsumenta,
  • kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób niezgodny z dobrymi obyczajami.

Aby można było mówić o klauzuli niedozwolonej, muszą wystąpić wszystkie wymienione wyżej przesłanki. Zgłoszone do sądu sprawy Frankowiczów są więc badane indywidualnie, a jeśli się okaże, że zapisy w umowie zostaną uznane za klauzule niedozwolone, sąd może ogłosić nieważność umowy kredytowej.

Umowy kredytowe we frankach szwajcarskich mogą zostać uznane za nieważne, jeśli zawierają na przykład klauzulę związaną z dowolnością w kształtowaniu się kursu franka szwajcarskiego. Listę klauzul abuzywnych prowadzi zarówno UOKiK, jak i Rzecznik Finansowy.

Ważne! Korzystne wyroki w sprawach Frankowiczów można uzyskać także na podstawie klauzul, które jeszcze nie znalazły się w rejestrze. Z tego względu analizę umowy kredytowej warto powierzyć kancelarii specjalizującej się w prowadzeniu spraw przeciwko bankom – doświadczony adwokat przeanalizuje dokument pod kątem klauzul abuzywnych i doradzi, co zrobić, by ubiegać się o unieważnienie umowy z bankiem.

Umowy frankowe zawierające klauzule niedozwolone są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Wynika to z zastosowania konstrukcji opartej na mechanizmie spreadu, który polega na kierowaniu się kursem kupna CHF przy wypłacie kredytu oraz stosowaniu kursu sprzedaży CHF przy spłatach. Dodatkowo bank ma wyłączną i nieograniczoną możliwość kształtowania wysokości kursu kupna i sprzedaży CHF, co prowadzi do zachwiania równorzędności stron umowy kredytowej.

Bank może więc wpływać na wysokość kredytów frankowych, a nawet sugerować stabilność kursu CHF, aby zachęcić do zaciągnięcia kredytu we frankach szwajcarskich. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza że banki funkcjonują jako instytucje zaufania publicznego. Niestety nie wszyscy sędziowie zgadzają się z tym, że klauzule abuzywne stanowią naruszenie zasad współżycia społecznego. Niezwykle ważne jest więc stworzenie solidnej argumentacji, którą warto przygotować wraz z kancelarią frankową. Skontaktuj się z adwokatem również wtedy, gdy otrzymałeś od banku propozycję ugody i zastanawiasz się, jaka decyzja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

10 lat

Jesteśmy adwokatami
z ponad 10 letnim doświadczeniem.

1000 klientów

Pracowaliśmy z ponad 1 000
zadowolonych klientów.

100 mln

Wartość prowadzonych spraw to
ponad 100 mln złotych.

    Sprawdź, co możemy zrobić w Twojej sprawie:

    Umów konsultację ze specjalistą, bezpłatna analiza

    Napisz do nas wiadomość przez formularz kontaktowy lub skontaktuj się z nami przez telefon +48 692 479 841