Specjaliści AML
AML to regulacje z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Przepisy AML nakładają na szereg podmiotów liczne obowiązki. Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom spełnić te wymagania.
Posiadamy bogate doświadczenie we wdrażaniu przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy w bankach spółdzielczych, firmach leasingowych, firmach pożyczkowych, biurach rachunkowych, kantorach kryptowalut i agencjach nieruchomości.
Prowadzimy szkolenia z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz obrotu złotem dewizowym.
Chcesz porozmawiać? Zadzwoń do nas +48 692 479 841
lub napisz kancelaria@madwokaci.pl
Kto musi stosować przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy?
Przepisy AML (ang. Anti-Money Laundering) i CFT (ang. Counter Financing of Terrorism) dotyczą firm i instytucji, które świadczą usługi finansowe. Pełną listę instytucji obowiązanych do przestrzegania przepisów AML/CFT reguluje ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Zgodnie z art. 2 ustawy – do przepisów muszą stosować się m.in.
- banki,
- spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,
- krajowe instytucje płatnicze,
- firmy inwestycyjne,
- zagraniczne osoby prawne prowadzące działalność maklerską w Polsce,
- spółki prowadzące rynek regulowany,
- fundusze inwestycyjne, ASI, TFI,
- kantory wymiany walut i kantory kryptowalut,
- pośrednicy ubezpieczeniowi,
- notariusze, adwokaci i radcowie prawni,
- doradcy podatkowi,
- podmioty świadczące usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- pośrednicy w obrocie nieruchomościami,
- inne podmioty wymienione w ustawie.
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w polskiej nomenklaturze znane jest również jako PPP/PFT. W naszym kraju system ten tworzą Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) wraz z wyżej wymienionymi instytucjami obowiązanymi oraz jednostkami współpracującymi (m.in. NBP, KNF, NIK i organy administracji rządowej). Instytucje obowiązane rozpoznają i oceniają ryzyko, a następnie stosują środki bezpieczeństwa finansowego i informują GIIF o możliwości popełnienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
Przykładowe zrealizowane projekty AML
Pobierz bezpłatny przewodnik AML
Celem przewodnika jest zwiększenie wiedzy na temat przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a tym samym łatwiejsze wdrażanie obowiązków określonych w ustawie.
Kilka słów o zawartości e-booka
Wiemy, jak ważny jest Twój czas, dlatego wszystkie najważniejsze informacje zawarliśmy na 23 stronach, dbając o to, by treści były przejrzyste i ciekawe. Znajdziesz tu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania i uzupełnisz swoją wiedzę o zagadnienia, które ułatwią prowadzenie firmy zgodnie z obowiązującym prawem. Wystarczy 60 minut, by zapoznać się z treścią przewodnika i zaplanować dalsze kroki w kwestii wdrażania przepisów AML. Całość podzieliliśmy na 6 przejrzystych rozdziałów, które poruszają najważniejsze kwestie prawne.
Z naszego e-booka dowiesz się m.in.
- jakie są obowiązki instytucji obowiązanej,
- w jaki sposób wyznaczyć kadrę kierowniczą i członków zarządu,
- w jaki sposób i jak często przeprowadzać analizę ryzyka,
- w jaki sposób określić ryzyko klienta, państw i obszarów geograficznych,
- kiedy należy zastosować środki bezpieczeństwa finansowego,
- w jaki sposób dokonywać identyfikacji klienta,
- kim jest beneficjent rzeczywisty,
- jakie są kary za brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego,
- jak wygląda procedura z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu,
- na czym polega procedura anonimowego zgłaszania naruszeń z zakresu AML/CFT,
- czym jest obowiązek przekazywania i gromadzenia informacji,
- jakie wymogi trzeba spełnić, by prowadzić działalność na rzecz spółek lub trustów oraz działalność w zakresie walut wirtualnych.
Przewodnik AML
Pobierz przygotowany przez naszą kancelarię Przewodnik prawny – Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki jak wdrożyć AML w swojej firmie.
Oferujemy wzory gotowych dokumentów AML
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?
Oferujemy również szereg usług prawniczych dopasowanych do potrzeb instytucji obowiązanych, które określa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Prowadzimy szkolenia dla pracowników z zakresu AML/CFT, pomagamy w przeprowadzeniu analizy ryzyka i procedury AML oraz świadczymy profesjonalne usługi doradcze. Chętnie wyjaśnimy niezrozumiałe kwestie i rozwiniemy zagadnienia zawarte w e-booku.
Reprezentujemy instytucje obowiązane w toku kontroli z zakresu wypełniania obowiązku przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu prowadzonej przez GIIF, KNF lub NBP.
Warto również odwiedzić nasz sklep, w którym znajdziesz gotowe dokumenty AML do wykorzystania w każdym rodzaju działalności. Pakiet zawiera analizę ryzyka, przewodnik prawny, procedurę AML, procedurę anonimowego zgłaszania naruszeń, macierz ryzyka, oświadczenie beneficjenta rzeczywistego, oświadczenie PEP oraz rejestr transakcji podejrzanych. W naszym sklepie dostępne są też dokumenty AML dla kantorów wymiany walut i kantorów kryptowalut oraz pakiet dokumentów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy do wykorzystania w każdym rodzaju działalności. Wszystkie dokumenty są zgodne z obowiązującymi od 2021 r. przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Audyt z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML/CFT)
Jeżeli wdrożyłeś już w swojej firmie obowiązki z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, ale nie jesteś pewien czy w toku kontroli zostaną one zaakceptowane skontaktuj się z nami, przeprowadzimy audyt Twojej firmy pod kątem prawidłowego wypełniania obowiązków z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Wewnętrzna procedura przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
Przygotujemy dla Twojej firmy zindywidualizowaną procedurę przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Procedura przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu reguluje w szczególności:
- czynności lub działań podejmowanych w celu ograniczenia ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu i właściwego zarządzania zidentyfikowanym ryzykiem prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu;
- zasad rozpoznawania i oceny ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego z danymi stosunkami gospodarczymi lub transakcją okazjonalną, w tym zasad weryfikacji i aktualizacji uprzednio dokonanej oceny ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu;
- środków stosowanych w celu właściwego zarządzania rozpoznanym ryzykiem prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu związanym z danymi stosunkami gospodarczymi lub transakcją okazjonalną;
- zasad stosowania środków bezpieczeństwa finansowego;
- zasad przechowywania dokumentów oraz informacji;
- zasad wykonywania obowiązków obejmujących przekazywanie do GIIF informacji o transakcjach oraz zawiadomieniach;
- zasad upowszechniania wśród pracowników instytucji obowiązanej wiedzy z zakresu przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- zasad zgłaszania przez pracowników rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- zasad kontroli wewnętrznej lub nadzoru zgodności działalności instytucji obowiązanej z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz zasadami postępowania określonymi w wewnętrznej procedurze;
- zasad odnotowywania rozbieżności między informacjami zgromadzonymi w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych a informacjami o beneficjentach rzeczywistych klienta ustalonymi w związku ze stosowaniem ustawy;
- zasad dokumentowania utrudnień stwierdzonych w związku z weryfikacją tożsamości beneficjenta rzeczywistego oraz czynności podejmowanych w związku z identyfikacją jako beneficjenta rzeczywistego osoby fizycznej zajmującej wyższe stanowisko kierownicze.
Szkolenia z przeciwdziałania praniu pieniędzy i obrotu złotem dewizowym
Kompleksowy program szkoleń z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).
Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?
Nieprzestrzeganie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jest zagrożone wysokimi karami administracyjnymi, sięgającymi nawet 5 000 000 EURO, a także odpowiedzialnością karną do 5 lat pozbawienia wolności.
W trakcie szkolenia dowiesz się na czym polega zapobieganie praniu pieniędzy oraz w jaki sposób uniknąć odpowiedzialności za transakcje swoich klientów, które zostały dokonane w celu legalizacji nielegalnie uzyskanych aktywów.
Do kogo jest skierowane szkolenie?
Szkolenie z zakresu AML jest skierowane do osób odpowiedzialnych za wdrożenie przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy w instytucjach obowiązanych, członków zarządu taki instytucji, kadry kierowniczej oraz wszystkich zaangażowanych w działania AML.
Materiały szkoleniowe
Zapewniamy przydatne materiały szkoleniowe. Uczestnicy szkolenia otrzymają również wzory dokumentów AML.
Program szkolenia
1. Obowiązki AML
- System przeciwdziałania praniu pieniędzy.
- Jakie kroki należy podjąć aby dostosować firmę do przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu ?
2. Środki bezpieczeństwa finansowego
- Jak rozpoznawać podejrzane operacje oraz rzeczywistych beneficjentów transakcji?
- Kiedy należy powołać Compliance Officera?
3. Zasady raportowania do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej
- W jaki sposób oraz jakie informacje należy przekazywać Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej?
4. Analiza ryzyka
- Czym jest analiza ryzyka oraz w jaki sposób ją prawidłowo przeprowadzić?
5. Przykłady procedur z zakresu AML
- Praktyczne przykłady procedur z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy.
- Rola właścicieli i kadry zarządzającej w procesie AML.
6. AML w kontekście RODO
- Wpływ przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu na ochronę danych osobowych.
7. Środki ochrony sygnalistów
- Wewnętrzny system zgłaszania podejrzanych transakcji.
- Jakie środki ochrony prawnej przysługują pracownikom naszej firmy?
8. Konsekwencje prawne i finansowe za naruszenie przepisów ustawy
- Zasady odpowiedzialności spółki, jej właścicieli oraz kadry zarządzającej za naruszenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i brak stosowania środków bezpieczeństwa finansowego.
Szkolenia odbywają się w dedykowanej dla Twojej firmy formule.
10 lat
Jesteśmy adwokatami
z ponad 10 letnim doświadczeniem.
1000 klientów
Pracowaliśmy z ponad 1 000
zadowolonych klientów.
100 mln
Wartość prowadzonych spraw to
ponad 100 mln złotych.