Rosnące stopy procentowe przyczyniły się do uchwalenia przepisów ustawy o finansowaniu społecznościowym i pomocy kredytobiorcom. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 28 lipca kredytobiorcy będą mogli składać wnioski o wakacje kredytowe.
Na czym polegają wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe to po prostu odroczenie spłaty rat kredytu. W czasie ich trwania kredytobiorca nie płaci ani raty kapitału, ani rat odsetkowej. Skorzystanie z wakacji kredytowych powoduje automatyczne wydłużenie okresu spłaty kredytu.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?
Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt na cele mieszkaniowe w złotych polskich. Z wakacji kredytowych nie mogą skorzystać np. Frankowicze, czyli osoby, które zaciągnęły kredyty indeksowane do walut obcych. Wakacje kredytowe można wykorzystać tylko w stosunku do jednego kredytu, oznacza to, że osoby posiadające dwa lub więcej kredytów mogę z tej opcji skorzystać tylko raz.
Ile rat można odroczyć?
Łącznie wakacje kredytowe objąć mogą 8 rat. Ustawa narzuca jednak kilka „okienek” czasowych:
od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. – maksymalnie dwie raty;
od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – maksymalnie dwie raty;
od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – jedna rata miesięczna w każdym kwartale.
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Żeby skorzystać z wakacji kredytowych należy złożyć w banku wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej np. poprzez bankowość internetową.
Czy to się opłaca?
Tak, jeżeli środki, które musielibyśmy przeznaczyć na ratę kredytu wykorzystamy do nadpłacenia kapitału kredytu i skrócenia okresu kredytowania.