Description
Pakiet dokumentów AML, który można wykorzystać w każdym rodzaju działalności.
Zgodny z obowiązującymi od 2021 r. przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Przygotowane przez naszych adwokatów dokumenty posiadają gwarancje zgodności z prawem oraz przydatne wskazówki, w jaki sposób wdrożyć AML w firmie.
Pakiet obejmuje:
-Procedurę w zakresie analizy ryzyka
-Procedurę AML
-Macierz ryzyka
-Oświadczenie beneficjenta rzeczywistego
-Oświadczenie PEP
-Rejestr transakcji podejrzanych
W pakiecie otrzymasz wewnętrzną procedurę przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Procedura przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu reguluje w szczególności:
- czynności lub działań podejmowanych w celu ograniczenia ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu i właściwego zarządzania zidentyfikowanym ryzykiem prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu;
- zasad rozpoznawania i oceny ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego z danymi stosunkami gospodarczymi lub transakcją okazjonalną, w tym zasad weryfikacji i aktualizacji uprzednio dokonanej oceny ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu;
- środków stosowanych w celu właściwego zarządzania rozpoznanym ryzykiem prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu związanym z danymi stosunkami gospodarczymi lub transakcją okazjonalną;
- zasad stosowania środków bezpieczeństwa finansowego;
- zasad przechowywania dokumentów oraz informacji;
- zasad wykonywania obowiązków obejmujących przekazywanie do GIIF informacji o transakcjach oraz zawiadomieniach;
- zasad upowszechniania wśród pracowników instytucji obowiązanej wiedzy z zakresu przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- zasad zgłaszania przez pracowników rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- zasad kontroli wewnętrznej lub nadzoru zgodności działalności instytucji obowiązanej z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz zasadami postępowania określonymi w wewnętrznej procedurze;
- zasad odnotowywania rozbieżności między informacjami zgromadzonymi w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych a informacjami o beneficjentach rzeczywistych klienta ustalonymi w związku ze stosowaniem ustawy;
- zasad dokumentowania utrudnień stwierdzonych w związku z weryfikacją tożsamości beneficjenta rzeczywistego oraz czynności podejmowanych w związku z identyfikacją jako beneficjenta rzeczywistego osoby fizycznej zajmującej wyższe stanowisko kierownicze.
Dokumenty AML – dla kogo?
AML, czyli Anti Money Laundering, to przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Podobnie jak ochrona danych osobowych, AML jest jednym z wymogów prawnych nałożonych na osoby prowadzące działalność gospodarczą. Pakiet AML można wykorzystać w każdym rodzaju działalności, dlatego nasze dokumenty wyróżniają się dużą uniwersalnością i powstały w odpowiedzi na potrzeby firm oraz instytucji.
Zgodnie z art. 2 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu do przepisów AML muszą stosować się m.in. banki, firmy inwestycyjne, doradcy podatkowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, notariusze, adwokaci i spółki prowadzące rynek regulowany.
Pakiet Dokumenty AML obejmuje następujące pliki:
- Analiza ryzyka – najważniejszy dokument w dyrektywie AML, który pozwala na ocenę ryzyka instytucji w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.
- Przewodnik prawny – zawiera praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak prawidłowo wdrożyć AML w firmie.
- Procedura AML – zapis konkretnych działań podejmowanych przez daną firmę w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy.
- Procedura anonimowego zgłaszania naruszeń – określa m.in. osobę odpowiedzialną za odbieranie zgłoszeń, a także sposób ochrony pracownika dokonującego anonimowego zgłoszenia (tzw. sygnalisty).
- Macierz ryzyka – uwzględnia wszystkie czynniki mające wpływ na ocenę ryzyka klienta, a także określa przypadki, w których należy podjąć środki bezpieczeństwa.
- Oświadczenie beneficjenta rzeczywistego – dokument wypełniany przez uprawnioną osobę fizyczną, która sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem.
- Oświadczenie PEP – służy identyfikacji osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne (ang. Politically Exposed Person).
- Rejestr transakcji podejrzanych – zawiera listę wszystkich transakcji, w których występują okoliczności mogące wskazywać na pranie pieniędzy.
Dlaczego warto kupić Dokumenty AML od adwokata?
Wybierając nasze Dokumenty AML, oszczędzasz czas i pieniądze, gdyż nie musisz nabywać poszczególnych plików oddzielnie – w oferowanym przez nas Pakiecie znajdziesz aż 8 niezbędnych dokumentów!
Wzory niektórych druków można znaleźć za darmo w internecie – korzystając z takich źródeł, nie masz jednak pewności, czy są one aktualne i zgodne z prawem. Nasze Dokumenty AML są zgodne z obowiązującymi od 2021 roku przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Przygotowane przez naszych adwokatów dokumenty posiadają gwarancję zgodności z prawem oraz przydatne wskazówki, w jaki sposób wdrożyć AML w firmie.