Prawo farmaceutyczne

Reprezentujemy jednostki badawcze, wytwórców, dystrybutorów oraz importerów produktów leczniczych i weterynaryjnych w każdym aspekcie ich działalności, w szczególności w zakresie dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych, procesu wytwórczego, marketingu oraz w postępowaniach przed organami inspekcji farmaceutycznej.

Chcesz porozmawiać? Zadzwoń do nas +48 692 479 841

Porady prawne z zakresu prawa farmaceutycznego – dla kogo?

Zapewniamy profesjonalne wsparcie merytoryczne w zakresie prawa farmaceutycznego. Zapraszamy do współpracy wszystkie podmioty, które chcą zadbać o prawidłowe wytwarzanie i dystrybucję produktów leczniczych. Oferujemy obsługę prawną dla firm farmaceutycznych, wytwórców, dystrybutorów i importerów leków, a także innych podmiotów działających w branży farmaceutycznej. Wspieramy w opracowywaniu umów z hurtowniami, doradzamy w zakresie reklamowania produktów leczniczych i reprezentujemy klientów przed organami inspekcyjnymi.

W jakich przypadkach możemy pomóc?

Zakres praw i obowiązków dla branży farmaceutycznej określa ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2001 nr 126 poz. 1381). Świadczona przez nas pomoc prawna obejmuje doradztwo w następującym zakresie:

 • wytwarzanie produktów leczniczych i weterynaryjnych – m.in. opracowywanie umów na prowadzenie badań klinicznych, wnioskowanie o zezwolenia na wytwarzanie leków, doradztwo w zakresie ubezpieczenia i odpowiedzialności za szkodę,
 • rejestracja, zmiany porejestracyjne i dopuszczanie produktów leczniczych do obrotu,
 • warunki obrotu hurtowego i detalicznego produktów leczniczych – m.in. opracowywanie umów dystrybucyjnych,
 • doradztwo w zakresie wymagań dotyczących prowadzenia aptek, hurtowni farmaceutycznych i placówek obrotu pozaaptecznego,
 • porady prawne w zakresie reklamy i promocji produktów leczniczych,
 • wsparcie merytoryczne w zakresie bezpieczeństwa farmakoterapii (Pharmacovigilance),
 • doradztwo i reprezentacja w zakresie ochrony przed nieuczciwą konkurencją,
 • reprezentowanie klientów przed Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, Głównym Inspektorem Sanitarnym, Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Ministrem Zdrowia, terenowymi organami inspekcji sanitarnej, wojewódzkimi inspektorami farmaceutycznymi i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Reklama produktów leczniczych – jak zrobić to prawidłowo?

Prawo farmaceutyczne w dokładny sposób określa wymagania stawiane przed reklamami produktów leczniczych. Oznacza to, że każda forma promocji leku podlega konkretnym ograniczeniom i wytycznym, np. nie może sugerować możliwości uniknięcia porady lekarskiej czy zapewniać, że przyjmowaniu leku nie towarzyszą żadne działania niepożądane.

Konieczne jest również zawarcie klauzuli: „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”. Nasza Kancelaria przeanalizuje treści marketingowe pod kątem zgodności z wymogami ustawy oraz doradzi, w jaki sposób stworzyć profesjonalne materiały promocyjne.

Doradztwo prawne w ramach prawa farmaceutycznego

Ustawa Prawo farmaceutyczne reguluje nie tylko kwestie związane z dopuszczaniem wyrobów leczniczych do obrotu, lecz także sposób prowadzenia działań marketingowych czy zarządzania placówkami zajmującymi się sprzedażą leków. Dzięki doskonałej znajomości prawa farmaceutycznego nasza kancelaria oferuje porady prawne dla farmaceuty oparte na dogłębnej analizie ustawy i doświadczeniu w interpretacji jej zapisów.

Doradzimy, na co zwrócić uwagę podczas obrotu produktami leczniczymi, pomożemy dopełnić formalności związanych z otwarciem punktu aptecznego i udzielimy porad prawnych na wszystkie tematy z zakresu prawa farmaceutycznego. Naszą misją jest zadbanie o to, by klienci kancelarii mogli bez przeszkód działać na rynku produktów leczniczych i realizować zamierzone cele zgodnie z obowiązującym prawem.

10 lat

Jesteśmy adwokatami
z ponad 10 letnim doświadczeniem.

1000 klientów

Pracowaliśmy z ponad 1 000
zadowolonych klientów.

100 mln

Wartość prowadzonych spraw to
ponad 100 mln złotych.

  Sprawdź, co możemy zrobić w Twojej sprawie:

  Umów konsultację ze specjalistą

  Napisz do nas wiadomość przez formularz kontaktowy lub skontaktuj się z nami przez telefon +48 692 479 841